پایگاه اینترنتی مذهبی مادحین
گوش دهید
حاج مهدی خادم آذریان - روضه حضرت ابوالفضل (ع)
00:00 00:00
برترین محصولات فروشگاه
اطلاعيه مهم سايت :
اولین سایت مذهبی دارای نماد اعتماد عضويت در خبرنامه مادحين

در این پست به  ابعاد عهد و پیمان با خدا  خواهیم پرداخت.

مهد و میثاق با خداوند معمولا در سه مرحله انجام می پذیرد:

1- قدم گذاشتن در راه :

فرد در این مرحله از عهد ، جهت زندگی خود را مشخص می سازد ومسیر کلی آینده خود را معین می کند . ممکن است در ایتدای حرکت با دستورات الهی چندان آشنا نباشد و لذا در عمل به آن ها دچار خطاهایی شود. اما چون جهت اصلی را درست انتخاب کرده ، به تدریح افکار و اعمال خود را اصلاح می کند و راه را هموارتر می سازد.

 

اعمالی که انجام آن ها لازمه ی پیمودن راه سعادت است و بدون آن ها این راه طی نمی شود « واجب» و اعمالی که مانع پیمودن راه هستند و ما را از مسیر خوشبختی دور می کنند ، « حرام » نام دارند .

انجام واجبات و دوری از محرمات همان پیمودن راه رستاگاری و کسب رضای خداست و محتوای اصلی همان عهدی است که انسان با خدا می بندد.

اعمال دیگری نیز هستند که عمل به آن ها واجب نیست ولی رفتن به سوری کمال را آسان تر می کنند و انسان را به درجات برتر رستگاری می رسانند. این اعمال «مستحب» نام دارد.

اعمالی نیز هستند که گرچه مانع رسیده به سعادت نمی شوند . اما از سرعت حرکت می کاهند و توفیق رسیده به درجات برتر خوشبختی را از فرد سلب می کنند. این اعمال را « مکروه » گویند.

همچنی کار هایی نیز در زندگی وجود دارند که نه واجب اند و نه حرام ؛ نه مستحب اند و مکروه ، مانند بازی کردن ، قدم زدن ، خوردن ، خوابیدن ، خریدن ، فروختن . این اعمال مباح نام دارند.

البته اصل انجام دادن این کار ها مباح است . اما هر وقت خواستیم یکی از این کار ها را امجام دهیم باید احکام اسلامی مربوط به آن هارا رعایت کنیم.

مثلا بازی مباح است ، اما نه هر بازی ؛ قمار بازی حرام است و نمی توان آن را انجام داد.

2- تجدید عهد : هر صبحی که از راه می رسد و سپیده سر می زند ، آغاز یک زندگی جدید و فرصتی دوباره برای برای برداشتن گامی دیگر است . در هر بامداد ، با قیام در برابر پروردگار ، عهد و میثاق خود را تجدید می کنیم و قرار هایی را که میان خود و خدا گذاشته ایم مرور می نماییم.این تجدید میثاق روزانه ، غفلت و سهل انگاری را از ما می زداید و ما را در عمل ثابت قدم می نماید.

3- تکمیل عهد

به تدریج که در راه زندگی پیش می رویم و عزم و پشتکارمان فزونی می گیرد ، در می یابیم که حرکت های جدیدی را می توانیم در وجود خود آغز کنیم و صفات پسندیده ای را در خود تقویت نماییم یا صفت ناپسندی را از خود دور سازیم .

 .

  • تاریخ انتشار : شنبه 30 خرداد 1394
  • تعداد بازدید : 1 بار
هر ایرانی یک سامانه پیامکی

 

  • ثبت نام و گرفتن پنل کاملا آنلاین می باشد.
  • عدم نیاز به خرید شماره اختصاصی
  • امکان دریافت اس ام اس
  • تعریف گروه های دفترچه تلفن و مخاطب برای هر گروه
  • برگزاری نظر سنجی اس ام اس
  • برگزاری مسابقات و قرعه کشی اتوماتیک
  • سازگاری کامل با زبان فارسی

 .